Környezetvédelem és életmód
Egy idézet

  

" Az állatokkal szembeni kegyetlenség az alacsony és nemtelen kultúrák egyik legjellegzetesebb bűne"


 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Idézetek, történetek
 
Háttérzene
 
Óra
 
Hasznos linkek
 

Naptár

2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Látogatottság
Indulás: 2008-03-02
 
Életmód - egészségünkről
Életmód - egészségünkről : Legjobb gyógyszer a természet

Legjobb gyógyszer a természet

  2008.05.05. 20:20

Forrás: www.tudatosvasarlo.hu

Legjobb gyógyszer a természet

A „gyógyító kerteket” kialakító kórházakban gyorsabban felépülnek a betegek.

 

A természetes fény csodákra képes - állítja Roger Ulrich, a Texas A&M Egyetem építészet professzora. 1984-ben Ulrich, miután törött lába miatt kórházba kényszerült, megírta a „Biofília, biofóbia és a természetes környezet" című tanulmányát, amely azóta klasszikussá vált a gyógyító környezetek témakörében.

„A betegeket lényegében találomra osztották be szobáikba, amelyek egyedül a kilátásban különböztek egymástól: így egyik részük egy lombos fákból álló kis kertre látott rá, míg a másik egy barna színű téglafalat látott ablakából" - írja Ulrich. „Azok a betegek, akik elé a természeti kép tárult, kevesebb időt töltöttek a kórházban egy-egy műtét után, a nővérek kevesebb negatív bejegyzést írtak kórlapjaikra, és kisebb arányban merültek fel náluk a műtétek utáni apróbb - gyógyszeres kezelést igénylő - komplikációk, mint amilyen a tartós fejfájás vagy a hányinger. Ezenfelül a téglafalra néző betegeknek több erős fájdalomcsillapító injekcióra volt szükségük, miközben a fákat látó páciensek inkább csak fájdalomcsillapító tablettákat, például acetaminofent kaptak.

 

A természet bevonása

Egyelőre még a kórházak előtt áll a feladat, hogy a természeti környezetet bevonják a gyógyításba. Azért akad néhány élen járó intézmény és személyiség is, akik a módszer elkötelezett hívévé váltak. Ilyen Becky Pape, az oregoni Samaritan Lebanon Community Kórház főigazgatója.

Az intézet Emenhiser Központjában a kemoterápián áteső betegeket csupán egy földtől mennyezetig ívelő üvegfal választja el egy több mint ezer négyzetméteres japán kerttől. A Kurisu International díjnyertes, apa-fia tervezőpárosa, Hoichi és Koichi Kurisu által megálmodott kert három lágy vízeséssel és érett fekete fenyőkkel büszkélkedik.

„Ma már tudjuk hogy a természethez való közellét nem csupán szép, de elengedhetetlen is" - mondja Pape. „Soha nem fogunk semmit ugyanúgy építeni, ahogy azt korábban tettük, amikor még csak a technológia számított. Teljesen megváltozott a hozzáállásom. A kert létesítése előtt egy CT berendezést vagy valami hasonlót vettem volna, ha rendelkezésemre áll egy nagyobb összeg, ma pedig azon gondolkozom, hogyan házasítsam össze a technikát a betegek és az alkalmazottak számára is megfelelőbb környezettel.

A kórház egyik betege, Alice Koch teljesen egyetért: „Az ember egyszerűen belevész a kert látványába, ahelyett, hogy azokra a borzasztó dolgokra gondolna, amik a kórházban történnek vele" - mondja. „Megnyugtat és pozitív érzésekkel tölt el, ahogy nézem a sziklákon csordogáló vizet, a medencékben úszkáló halakat és az évszakok változását."

 

Gyógyító környezet

Koch és Pape nincsenek egyedül a véleményükkel. Ulrich eredeti kutatását követően orvosi tanulmányok bizonyították, amit ösztönösen is tudunk: a természethez való közelség biztosítása mérhető előnyökkel jár. Különösen a külvilág kellemes és érdekes látványát nyújtó gyógykörnyezet az, amelyről kiderült: hozzájárul a gyorsabb felépüléshez és a rövidebb kórházi tartózkodáshoz. Nő a kezelések hatékonysága, csökken a fájdalom, s mind a betegek, mind a kórházi dolgozók elégedettebbek.

„A csöndes, elmélkedésre késztető környezet terápiás értéke széles körben ismert az olyan súlyos megbetegedések esetében, mint például a rák" - állítja Dr. Bruce Chabner, a Massachusetts Közkórház Rák Központjának klinikai igazgatója. A kórház nyolcadik emeletének gyógykertjében van egy zárt pavilon, ahonnan a betegek, a látogatók és a kórház dolgozói is egész évben szemlélhetik a majd' 6000 négyzetméteres parkot. „A gyógykert fontos kiegészítő eleme az általunk nyújtott magas színvonalú klinikai szolgáltatásnak."

Anjali Joseph, a non-profit Center for Health Design (Egészségtervezési Központ) kutatási igazgatója szerint „egyre több kórház tervezésénél veszik figyelembe a természet bevonását, különösen a kórházat körülölelő kertet illetően."

Joseph saját állítása szerint a természet klinikai környezetbe való bevonását célzó mozgalom szenvedélyes támogatója. „Nagyon fontos, hogy a betegre emberként tekintsünk, és úgy érzem, hogy a betegségben szenvedők fokozottan érzékenyek a környezetükből érkező hatásokra" - mondja. „Bármi, amivel a dizájnerek betudják csempészni a természetet és a természetes fényt ebbe a környezetbe, az kiemelkedően jótékony hatással bírhat."

Hoichi Kuirsu osztja Joseph filozófiáját. „Miután befejeztem az egyetemet Tokióban, csatlakoztam apámhoz, aki Kaliforniában dolgozott kerttervezőként. Számomra, aki először jártam az Egyesült Államokban, lenyűgöző volt a gazdagság - az a fajta anyagias élet, amivel találkoztam. Ugyanakkor, az emberek nem tűntek boldognak, ezért úgy gondoltam, talán tehetnék valamit ez ellen a szakmám segítségével. Kerteket tervezek az embereknek, hogy minden nap legalább egy kis idejüket, akár tíz percet is itt tölthessenek, észrevegyék a virágokat, a tavat.

„Úgy gondolom, hogy a legtöbb beteg magányos, és tele van nyugtalansággal, feszültséggel" - teszi hozzá Kuirsu. „De a természetben, ha az ember felfedez egy hatalmas, simára kopott követ egy csöndes tavacska mellett, megérezheti, hogy nincs egyedül, s elkezdheti kinyitni a szívét. Ez nem azonnal hat, mint az aszpirin, de valójában ez a gyógyulás kezdete."

A természet gyógyító erejének kibontakoztatásában hisznek a harvardi Virginia Thurston Gyógykert (Virginia Thurston Healing Garden) megálmodói is. „Számomra ez a nálunknál nagyobbal való összekapcsolódás érzéséről szól" - mondja Elizabeth Tyson-Smith főigazgató. „A kert visszaadja a reményt, hiszen itt a ragyog a napfény, zöldellnek a levelek és fejlődnek a növények. A természet tele van ingyenes ajándékokkal, csak észre kell venni őket."

Egy biztos. Florence Nightingale, aki a 19. század közepén megállapította, hogy a természetes fény szerepe a gyógyulásban a friss levegőhöz képest csupán másodlagos, nem találná mindezt korszakalkotónak. Ami azt illeti, talán Vincent Van Gogh sem: 1889-ben, a Saint Rémy-de-Provence-i elmegyógyintézetbe való visszavonulásának idején festőállványát a kolostorkertbe állítva festettette meg híres „Írisz"-ét.

 

Megjelent az E/The Environmental Magazine-ban. Lefordítva és közzétéve a kiadó engedélyével. Fordította Németh István.

Kép © Samaritan Lebanon Community Hospital

 

 
Jó tudni
 
Társalgó
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Hírek, cikkek, leírások
 
Hogyan tudnád...?

 
 
   

"Ó, láttál már szemeket a rács mögött?
Jártál már kint a sintértelepen?
A reménytelenség, a kétség között
Gondolkoztál már néha ezeken?!
Most süt a nap és úgy ragyog az élet,
a jövő kép csak csupa remény.
A szomorúságra itt semmi szükség
és boldog az, kinek szíve kemény.
De ne mosolyogj, ne nevess ki érte,
Hogy megint állatokról szól dalom,
különben, az sem bántana, ha gúnyolsz,
én ezért még a gúnyt is vállalom.
Tudom, hogy sok más baj is van e korban;
Éhség, betegség, nyomor, háború,
A boldog gyermek kevés a világon
S még mindig nagyon sok a szomorú.
Hát munkálkodj az emberek jólétén
és sorsuk majd biztosan földerül.
De ne menj el a hű állatok mellett,
ne hagyd el őket érzéketlenül.
Bizony, ha nem tudod megérteni
Egy kóbor kutya halódó nyögését,
Óh, mondd meg nekem; akkor hogyan tudnád
enyhíteni az ember szenvedését."

 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!